بازار آهن در هفته ای که گذشت

در پایان هفته اخیر بعد از ریزش قیمت آهن و شکستن کف قیمتی محصولات به ویژه قیمت میلگرد و تیرآهن که به تأثیر از عوامل متعددی همچون بورس کالا و مذاکرات وین اتفاق افتاد، در روز پنج شنبه آرامشی بر بازار آهن حاکم شد.

در مبادلات روز پنج شنبه اکثر شرکت ها قیمت روز میلگرد را ثابت اعلام کردند. در این میان نیز برخی کاهشی ۱۰۰ الی ۲۰۰ تومان نیز برای هر کیلوگرم میلگرد اعلام کردند.

نبشی و ناودانی نیز با رشد یا کاهش قیمت قابل ملاحظه ای همراه نشد. می توان گفت تقریبا تمامی شرکت ها برای محصولات نبشی و ناودانی کارخانه های مختلف ثبات قیمت اعلام کردند.

در بازار تیرآهن نیز قیمت تیرآهن در بیشتر مبادی فروش ثابت اعلام شد. در بخش فروش تیرآهن به صورت شاخه ای قیمت ها در حدود ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان کاهش و برای تیرآهن به صورت کیلویی نزدیک به ۴۰۰ تومان کاهش قیمت رخ داد.

این در حالی است که برخی از مبادی فروش تغییر قیمت چندانی نداشتند. در حوزه قوطی پروفیل و لوله نیز عمدتا قیمت ها ثابت اعلام شدند. با این حال در برخی شرکت ها کاهش قیمت ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی نیز مشاهده شد.

به دلیل توقف مذاکرات دور هشتم با توجه به تعطیلات سال نو میلادی، بازارهای مالی از تغییرات قیمت دست کشیدند و برای برگزاری ادامه مذاکرات چشم انتظارند.

افت متقاضی در بازار آهن و همچنین معاملات بورس به شدت نمایان بود و بر همین اساس در برخی مبادی فروش شاهد پدیده زیرفروشی در پایان هفته گذشته بودیم.